Végső kedvezményezett neve: MVM Zöld Generáció Zrt.
Fejlesztés tárgya, a projekt címe: Hálózati energiatárolók telepítése Sopronkövesden
Projekt azonosító száma: RRF-6.5.1-23-2024-00016
Szerződött támogatás összege: 1.350.000.000 Ft
Támogatási intenzitás: 44,97%

Projekt tartalmának részletes bemutatása:

Az MVM Zöld Generáció Zrt. – összhangban az MVM Csoport stratégiai célkitűzéseivel – a meglévő megújuló energiaforrás alapú erőművi portfóliójának diverzifikálása, az időjárásfüggő termelőegységek menetrendtől való eltérésének mérséklése – ezzel együtt a kiegyenlítésből származó költségek optimalizálása –, valamint a rendszerszintű szolgáltatások piacán történő részvétel érdekében több helyszínen akkumulátoros energiatároló kapacitás megvalósítására irányuló projektek előkészítését indította el az elmúlt években. Az energiatárolók létesítése a társaság üzleti érdekein túl – a kiegyenlítő energia és kiegyenlítő kapacitás piacon való működése révén – hozzájárulhat a magyar villamosenergia-rendszer szabályozóképességének, rugalmasságának javításához, az időjárásfüggő termelőegységek negatív hálózati hatásainak mérsékléséhez, illetve a rendszerszintű kiegyenlítés karbonlábnyomának csökkentéséhez is.

A „Hálózati energiatárolók telepítése energiapiaci szereplőknél” program keretében elnyert támogatás révén megvalósításre kerülő 10 MW teljesítőképességű, 20 MWh névleges kapacitású lítium-ion bázisú akkumulátor telepítése a Sopronkövesd-Nagylózs szélerőműpark környezetében történik, Sopronkövesd község területén. A kialakítandó telephelyen belül 22 kV-os földkábelek és egy új 22 kV-os kapcsolóállomás létesítése is szükséges, ugyanakkor a hálózati csatlakozás a szélerőművet kiszolgáló, meglévő 132/22 kV transzformátor állomásban történik. Az így megvalósított, úgynevezett kolokációs csatlakozás, azaz a meglévő csatlakozási pontok és kapacitások közös használata olyan újszerű megoldás, amely a villamosenergia-rendszer kapacitásának hatékonyabb kihasználását és az időjárásfüggő megújuló energiaforrások nagyobb mértékű integrációját tovább segíti.

A projekt során telepítésre kerülő hálózati energiatároló főbb műszaki adatai:

  • Az akkumulátor típusa: lítium-ion bázisú
  • Az életciklus elején a BESS névleges teljesítménye minimum: 10 MW
  • Az életciklus elején a BESS névleges tároló kapacitása (100% DoD) minimum: 20 MWh
  • Tervezett műszaki élettartam: legalább 11 év vagy 7700 ciklus
  • Degradáció: 5. üzemév végén minimum 80% SoH az elvárt
  • Az életciklus elején a BESS hatásfoka: legalább 86%
  • Maximum töltési / kisütési sebesség: 0,5 C
  • Kisülési mélység (DoD): legalább 85%, tervezett műszaki élettartam megtartása mellett.
  • Működési környezeti hőmérséklet (konténeren kívüli környezeti hőmérséklet): -20 °C … +50 °C

A projekt teljes mértékben illeszkedik Magyarország Helyreállítási és Ellenállóképességi Tervének (továbbiakban: „HET”) „F. Energia – Zöld átállás” komponenséhez, a „Hálózati energiatárolók telepítése energiapiaci szereplőknél” elnevezésű program elemeit hajtja végre. A projekt összhangban van a „Zöld átállás” komponens keretében megfogalmazott „villamosenergia-termelésen belül a megújulóenergia-részarány növeléséhez szükséges szabályozói feltételek biztosítása, illetve a kapcsolódó beruházások növelése”, valamint „a megtermelt többlet megújuló energia biztonságos és rugalmas befogadása a villamosenergiahálózatba” célkitűzésekkel. A projekt végső célja az időjárásfüggő megújuló energiaforrásokat hasznosító energiatermelők rendszerbe integrálhatóságának fokozása és a villamosenergia-rendszer rugalmasságának növelése. A hálózati energiatárolók telepítése hozzájárul az Európai Unió 2030-as klímacéljaihoz igazodó hazai célkitűzések és a 2050-es klímasemlegesség eléréséhez: elősegíti az ÜHG kibocsátás csökkentését azáltal, hogy az adott pillanatban felesleges és eltárolt villamos energiát később nem szükséges ismételten előállítani, illetve a leszabályozás érdekében nem szükséges szabályozási kapacitást (forgó tartalékot) üzemben tartani.


Projekt befejezésének tervezett dátuma: 2026.04.30.